Diář s TWIN kroužkovou vazbou

Diáře s kroužkovou TWIN vazbou patří mezi ty nejoblíbenější. Jsou kompaktní a díky jednodušší výrobě jsou i ekonomičtější než diáře s vazbou pevnou knižní. Vzhled je zde podřízen funkci - ale to nemusí vůbec znamenat, že nemohou být pěkné.

Na tomto místě jsem připravila podrobný přehled možností úprav kroužkových diářů. Pro lepší přehlednost jsem proces výběru vašeho nového diáře rozdělila do několika kroků:

 1. formát - výběr formátu bývá tím nejjednodušším, proto zde začneme
 2. kalendárium - výběr kalendária je pro funkci diáře klíčový
 3. rozsah - někdo preferuje obměnu diářů s koncem kalendářního roku, někdo s koncem školního/akademického roku - je zde ale možnost i individálního nastavení začátku a konce
 4. doplňkové, informační a další strany - někdo není schopen bez různých přehledových a plánovacích stran navíc fungovat, někomu naopak vůbec nevyhovují - vyberte si, které strany se vám hodí a kde přesně mají být v diáři umístěny
 5. vzhled desek - máte raději diář s obrázky zepředu i zezadu nebo raději dáváte přednost možnost psaní "na koleni"?
 6. obrázek/motiv - diář s vlastním motivem je teprve skutečně osobním
 7. kulaté rohy - pro ochranu diáře jsou všechny rohy zakulacené a dávám na výběr ze dvou různých poloměrů
 8. vazba - kroužková vazba je dostupná v několika barvách
 9. záložková stuha - žádná, jedna nebo hned několik záložkových stuh, záleží jen na vašem používání diáře, která možnost je ta pravá pro vás
 10. guma (pruženka) - aby se volně vložené drobnosti tak snadno nedostaly ven a jiné předměty dovnitř
 11. papírová kapsa - spousta lidí si do diáře vkládá lístky, tak ať je máte kam bezpečně uložit

Na závěr jsem sepsala také pár kroků dalšího postupu:

 1. příprava před objednáním, sestavení poptávky
 2. poptávka a objednání
 3. platba a výroba
 4. předání nebo poslání

Pokud je cokoli nejasné nebo si nejste jistí, co bude pro vás ta pravá volba, napište mi prosím e-mail - ráda pomohu s výběrem a zodpovím případné dotazy.

Formát

Diária mám připravena vždy v některých z následujících velikostí, nikoliv však všechna ve všech. Věnujte prosím pozonost detailům u každého z typů diárií níže.

Kalendárium

Diáře v kroužkové vazbě nabízím s týdenními kalendárii - tedy s týdnem přehledně rozloženým na jedné dvojstraně. Některá kalendária jsou orientovaná jako 4+3 (4 dny vlevo + 3 vpravo), jiná jako 3+4 nebo 7+0.

Pro výběr toho nejvhodnějšího kalendária podrobte průzkumu své poznámky. Raději si píšete různé seznamy s relativně krátkými poznámkami nebo úkoly? Pravděpodobně pro vás budou vhodnější kalendária orientovaná svisle, do sloupců. Pokud máte nepravidělně vytížené dny v týdnu, možná pro vás bude ideální diář Hedvika, kde je volná strana pro poznámky plynule navazující na týdenní řádkové rozložení jednotlivých dnů - máte tedy zároveň přehled i spoustu prostoru. Pro žáky a studenty budou užitečná sloupcová kalendária s předepsanými hodinami, která už stačí doplnit jen o předmět a poznámku například o úkolu nebo zkoušce.

Alice Barbora Daniela Ema Felix Gabriela Hedvika Quido
formát A6
formát A5
formát B6
typ sloupcový/řádkový S S Ř S Ř S Ř Ř
jmenné svátky
státní a obecné svátky
fáze Měsíce
číslo týdne
odpočty dní do/od konce roku
přehledové kalendárium (✓)
prostor pro poznámky navíc
plnohodnotný víkend

Alice

ALICE: komu patřím ALICE: přehledová kalendária ALICE: linkový roční přehled ALICE: buňkový měsíční přehled (plánovač) ALICE: kalendárium ALICE: tiráž

Barbora

BARBORA: komu patřím BARBORA: přehledová kalendária BARBORA: linkový roční přehled BARBORA: buňkový měsíční přehled (plánovač) BARBORA: kalendárium BARBORA: tiráž

Daniela

DANIELA: komu patřím DANIELA: přehledová kalendária DANIELA: kalendárium DANIELA: tiráž

Ema

EMA: komu patřím EMA: přehledová kalendária EMA: buňkový dvouměsíční přehled (plánovač) EMA: kalendárium EMA: upravená varianta kalendária EMA: tiráž

Felix

FELIX: komu patřím FELIX: přehledová kalendária FELIX: linkový roční přehled FELIX: buňkový měsíční přehled (plánovač) FELIX: kalendárium FELIX: tiráž

Gabriela

GABRIELA: komu patřím GABRIELA: přehledová kalendária GABRIELA: linkový roční přehled GABRIELA: buňkový měsíční přehled (plánovač) GABRIELA: kalendárium GABRIELA: tiráž

Hedvika

HEDVIKA: komu patřím HEDVIKA: přehledová kalendária HEDVIKA: linkový roční přehled HEDVIKA: buňkový měsíční přehled (plánovač) HEDVIKA: kalendárium HEDVIKA: tiráž

Quido

QUIDO: komu patřím QUIDO: přehledová kalendária QUIDO: linkový roční přehled QUIDO: buňkový měsíční přehled (plánovač) QUIDO: kalendárium QUIDO: tiráž

Pokud byste z nějakého důvodu chtěli cokoliv v diáři změnit (použitý font, změnit jazyk, svátky, jeho celkový formát atd.) stačí napsat a domluvíme se :)

Rozsah diáře

Diář je vaším pomocníkem - je tedy ideální sladit ho i s vaším rozložením roku. Žákům a studentům bude přirozenější přecházet ze starého na nový diář zároveň se začátkem školního/akademického roku, tedy v září nebo říjnu - ale pro ty z vás v pracovním procesu by to bylo spíše komplikací. Roční diáře jsou ty nejčastější, ale kolikrát se může hodit diář obohatit ještě třeba o měsíc navíc - třeba aby paní doktorka měla kam objednávat i bez nutnosti objednání nového diáře s velkým předstihem.

Ať už si zvolíte jakékoli období, které má váš diář pokrývat, vždy v kalendáriu najdete ještě o týden navíc před a týden navíc po.

Doplňkové, informační a další strany

Někdo není schopen bez různých přehledových a plánovacích stran navíc fungovat, někomu naopak vůbec nevyhovují - vyberte si, které strany se vám hodí a kde přesně mají být v diáři umístěny. Standardně diář obsahuje pouze kalendárium na určené období, tiráž a 12 čistých listů (tj. 24 stran) na konci na poznámky.

Ceny vložení listů nebo poznámek se řídí aktuálním ceníkem.

Přehled možností doplňkových stran vkládám zde:

Na všechny vnitřní listy, kde není psáno jinak, je použit papír Xerox Premier 80 g/m2, na který se příjemně píše tužkou, propiskou i plnícím perem a zvýrazňovač nebo fixa není okamžitě prosáklá i z druhé strany - podrobné informace jsou k nalezení v datasheetu od výrobce.

Vložení osobních poznámek přímo do kalendária

Nabízím také možnost vložit do kalendária vaše vlastní poznámky ještě před tiskem a ušetřit vám tak spoustu času jejich přepisováním ručně. Hodí se tak pro záznam různých výročí, předem daných termínů nebo třeba informací o školním / akademickém harmonogramu roku.

Pokud máte zájem o tuto službu, využijte prosím pro předání informací připravenou šablonu v excelu. Strukturu tabulky prosím neměňte, pouze do sloupce Poznámka vložte požadovaný text. Všechny ostatní sloupce budou ignorovány. Pokud potřebujete pro daný den vložit více informací, využijte vhodný oddělovač: | (svislítko), ; (středník), - (pomlčku), / (lomítko) aj. Po domluvě mohu tento oddělovač změnit na odřádkování.

Vzhled desek diáře

Desky diářů v kroužkové vazbě jsou dostupné v několika kombinacích. Přední deska je vždy se zvoleným motivem. Zadní deska je na výběr buď z tvrdé knihařské lepenky (z obou stran je šedá, probarvená, síla 1-2 mm) nebo ve stejné úpravě jako přední deska a může být také s motivem, jednobarevná nebo bez potisku.

Desky s motivem jsou vytištěny na profesionální laserové tiskárně a dále celoplošně zataveny do tvrdého lesklého lamina (celková síla jedné desky je 0,5 mm: 0,25 mm folie + síla papíru + 0,25 mm folie). Vnitřní strany desek jsou obvykle ponechány v barvě papíru.

Laminované desky mohou být v rámci očisty jednoduše otřeny ubrouskem nebo hadříkem - samotné lamino je voděodolné, ale pozor na okraje a děrování pro vazbu, kam se vlhkost dostane do papíru a může způsobit poškození.

Základní podoba diáře má přední desku v úpravě laminovaného tisku a zadní desku z knihařské lepenky. Výměna lepenky za laminovaný papír nebo tisk je zpoplatněna podle aktuálního ceníku.

Obrázek/motiv

Pouze diář s motivem blízkým svému majiteli může být opravdu osobním. A také, pokud pro vás bude diář i krásným a oblíbeným výrobkem, bude i mnohem příjemnější s ním aktivně pracovat. Diář je také velmi výrazným prvkem osobní prezentace mezi ostatními. Kterou z cest se vydáte a jaké úpravě dáte přednost je už pouze na vás!

Výběr motivu

Výběr toho správného motivu je mnohdy tím nejnáročnějším krokem při sestavení vašeho nového diáře. Nechte si proto čas na rozmyšlení, prohlédněte si již existující diáře a třeba se dostaví nějaký skvělý nápad. Nebo alespoň představa, kudy pro Vás cesta nepovede - což také proces výběru značně usnadní. Věnujte prosím pozornost i vlastnostem vybraného motivu:

Je možné, že se i přes veškerou snahu během zpracování mírně změní očekávaná barevnost obrázku - dolaďovat barvy obrázku podle monitoru na tisku se sice snažím, tiskárna kalibrovaná je, ale stejné to být nemusí - navíc barvy mírně mění i lamino. Také je možné, že nastavení vašeho monitoru je mírně odlišné a zkresluje tak barvy.

Dovoluji si vás předem upozornit, že u vámi dodaných obrázků si za práva k jejich použití ručíte sami. Zaručuji, že vaše data nebudou použita k výrobě žádného další produktu.

Příprava motivu

Obvykle je nejjednodušší poslat mi obrázek bez nějakých dalších úprav tak, jak ho máte. Neodborné zásahy (kolikrát i bohužel samotných autorů obrázků) jsou v mnoha případech spíše devastující než výsledku prospěšné a také se následky hůře odstraňují - pokud je to vůbec možné. V případě, že budete chtít obrázek navazující z přední desky na zadní, nemusíte ho ani nijak ořezávat nebo dělit na přední a zadní stranu - bude pro mě jednodušší připravit si obrázek podle tiskových potřeb sama. Během objednání v každém případě posílám náhled umístění obrázku na desky na schválení a popíšu případné nedostatky.

Pokud jste zběhlí v přípravě dat (ponechte mi prosím obrázky v původním barevném prostoru, pravděpodobně RGB, převod si provedu sama; tiskové PDF: ideálně 300 dpi, minimálně +3 mm spad dokola, ořezové značky mimo spadávku) nebo si chcete sami oříznout obrázek podle sebe, počítejte prosím s následujícími rozměry. Velikost desek diáře je o něco větší, aby dobře kryla blok.

Kulaté rohy

Diáře v kroužkové vazbě mají všechny rohy zakulacené pro delší a větší odolnost. Jsou také méně náchylné k naraženým rohům a různým nepěkně zohýbaným "oslím" rohům způsobených častým používáním. Výběr kulatých rohů není problém upřesnit až během kontaktu se mnou, kdy vám pošlu náhled včetně naznačených růžků.

Na výběr jsou dva poloměry (které je možné i kombinovat):

Vazba

Tento typ diářů vyrábím s drátěnou kroužkovou vazbou (někdy označovanou jako Twin vazba - podle dvojitého drátu v každé dírce). Níže jsem vybrala fotky s ukázkami barev jednotlivých vazeb. Všechny mají lesklý povrch. Vhodný průměr vazby volím přímo podle síly diáře. Dírky mají pro menší a střední průměry vazby tvar čtverečku, pro větší pak tvar obdélníčku.

Velkou výhodou této vazby je její perfektní otevření a možnost otočit část diáře o 360° - například, otevřeme diář na dnešním dni jako klasickou knížku - vazba nám ale nebrání pokračovat s otáčením dál a přepůlit diář potřebnou stranou nahoru. Další výhodou je, že do vazby lze zasunout hubenější propisku nebo mikrotužku.

Dostupné barvy:

Záložková stuha

Jako záložkové stužky používám 6 mm široké atlasové stuhy. Z jedné strany jsou výrazně lesklé, z druhé více vyniká tkaná struktura. Volný konec je začištěn proti třepení. K diáři je ručně přišita vzadu, k prvním kroužkům vazby. Na výběr je z velkého množství barev a samozřejmě je možné mít v diáři zároveň několik stuh v různých barvách.

V základní podobě diáře není záložková stuha zahrnuta, část zákazníků dává přednost klasickým záložkám nebo papírovým růžkům.

Prosím, číslo svého favorita si najděte ve vzorníku níže.

Dostupné barvy stuh: číslo pod stuhou odpovídá číslu v seznamu

Guma (pruženka)

Guma na stažení diáře dokáže zabránit ztrátám volně vložených lístků (ideálně v kombinaci s kapsou), samovolnému otevření například v tašce nebo batohu a poničení stránek ostatními předměty. Nabízím gumy jak pevně spojené s deskami diáře, tak gumy spojené do obruče a volně odnímatelné. Orientace gumy může být jak svislá tak vodorovná.

Používám jak gumy ploché tak gumy kulaté. Plochou gumu spojuji sešitím a začištěním konců, kulatá guma je na sešití nevhodná, konce tedy začišťuji proti třepení a poté spojím na uzel.

Ploché gumy mám vzhledem k jejich popularitě k dispozici ve větším množství barev než gumy kulaté. Kulatou gumu mohu po domluvě zkusit sehnat i v dalších odstínech, ploché gumy už se v dalších barvách bohužel nevyrábí. Prosím, číslo svého favorita si najděte ve vzorníku níže.

Dostupné barvy plochých gum: číslo pod gumou odpovídá číslu v seznamu Dostupné barvy kulatých gum: číslo pod gumou odpovídá číslu v seznamu

Volná guma

Volná guma je spojena do obruče, která je navlečena svisle nebo vodorovně na diář. Na ploché gumě mohou být volitelně ušita očka na tužky.

Výhodou volné gumy je, že je ji možné z diáře zcela sejmout. Diář pak jde přetočit v libovolném místě o 360° a přepůlit ho tak. Případně můžete gumu použít i na diáři další rok. Zároveň je její volné sejmutí i nevýhodou, protože se může povést ji ztratit.

Svislá volná guma
Porovnání volné ploché gumy v bílé a černé barvě na A6 a A5 diáři Krátká animace ukazující funkci volné gumy Detail sejmuté volné gumy v ploché variantě Volná kulatá guma na diáři, ukázka začištění konců Volná kulatá guma na diáři, ukázka začištění konců Volná kulatá guma sejmutá z diáře
Vodorovná volná guma
Volná vodorovná plochá guma umístěna na středu diáře Detail volné vodorovné ploché gumy mezi očky vazby Volná vodorovná plochá guma sejmutá z diáře Volná vodorovná guma v variantě kulaté pruženky Pohled na umístění a začištění konců volné vodorovné kulaté gumy Volná vodorovná kulatá guma sejmutá z diáře

Pevná guma

Pevná guma je neoddělitelně spojena s diářem - buď s jeho zadní deskou nebo s kroužky vazby. Výhodou pevné gumy je, že ji není možné ztratit.

Svislá pevná guma

Pevná guma je přišita k zadním deskám diáře, a dále je svisle navlečena na diář.

Pohled na pevnou svislou plochou gumu zpředu Pohled na pevnou svislou plochou gumu zezadu Podoba pevné svislé gumy při sejmutém stavu
Vodorovná pevná guma

Pevná guma je spojena do obruče provlečené skrz očka vazby, a dále je vodorovně navlečena na diář. Standardně gumu umisťuji na střed diáře, ale po domluvě ji mohu připevnit i do jiné výšky. Výhodou vodorovně orientované gumy je možnost na ní ušít očka na zasunutí propisky, tužky a podobně (Standardně ji nechávám plochou nebo v místě spojení na jednu tenčí tužku). Nevýhodou může být ztížená možnost přetočení diáře o 360°.

Pevná vodorovná plochá guma sejmutá z diáře Pevná vodorovná plochá guma nasazená na diáři, včetně ušitého očka na tužku Pevná vodorovná kulatá guma sejmutá z diáře Pevná vodorovná kulatá guma nasazená na diáři

Papírová kapsa

Snad každý si někdy do diáře založil volný papírek, vytištěnou rezervaci, lístek... a pak ho hledal po celé tašce, protože se z diáře samozřejmě vysypal. S kapsou už to rozhodně nebude tak snadné. Zvláště pokud praktickou kapsu doplníte gumou, která zabrání samovolnému otevření diáře.

Kapsy umísťuji na vnitřní stranu desek - může být tradičně na zadní ale klidně i na přední nebo dokonce obou. Záleží pouze na vašem stylu používání diáře. Kapsa je vytvarovaná z barevného grafického papíru v následujících tvarech:

Dostupné barvy papírů na kapsičky Papírová kapsička růžek Papírová kapsička plochá svislá Papírová kapsička plochá vodorovná Papírová kapsa skládaná

Další postup

1. příprava před objednáním, sestavení poptávky

Vzhledem k velkému množství možných kombinací úprav diářů probíhá objednání formou e-mailového kontaktu. Prosím, projděte si informace sepsané zde a pokuste se mi co nejpřesněji specifikovat vaše požadavky, přání nebo představy. Po domluvě mohu provést úpravy libovolné součásti diáře - drobné úpravy mohou být snadno proveditelné i bez dalšího zpoplatnění.

Veškeré ceny a možnosti dopravy jsou pro přehlednost shrnuty zde v ceníku.

Připravila jsem pro zjednodušení objednání následující seznam (ideální je ho zkopírovat a v e-mailu doplnit):

2. poptávka a objednání

V rámci e-mailové komunikace vám ze zaslaných obrázků připravím pdf s náhledem, jak bude na titulní straně umístěn. Jakmile si vyjasníme všechny body z vaší poptávky nic už nebrání samotnému objednání, zaplacení a výrobě diáře. Pouze upozorňuji, že objednání je závazné a po zahájení výroby ho již nelze stornovat - každý kus diáře vyrábím na zakázku.

3. platba a výroba

Po objednání diáře vám pošlu platební údaje pro převod na bankovní účet. Po připsání platby začnu diář vyrábět. Výroba diáře trvá obvykle přibližně týden po obržení platby. V jakém stavu se váš diář momentálně nachází vám ráda na vyžádání sdělím.

Na vyžádání přiložím daňový doklad.

4. předání nebo poslání

Osobní vyzvednutí je možné, nejčastější místa jsem vypsala v sekci kontakt. Pokud by takové předání nevyhovovalo, diáře posílám poštou nebo jinou doručovací službou - opět všechny možnosti a jejich zpoplatnění je sepsáno v sekci ceník.