Diář s šitou pevnou knižní vazbou (V8)

Diář, který na první pohled vypadá jako klasická kniha - tedy sešitý blok zavěšený v pevných deskách - je snad ta nejtradičnější podoba. Podobně vyrobené diáře jsou často k mání, ale čím dál častěji se svým zpracováním více a více vzdalují tradičnímu postupu výroby. Na první pohled to nezkušený člověk nemusí vůbec poznat, ale způsob zpracování má samozřejmě přímý vliv na kvalitu výrobku, komfort jeho užívání i jeho trvanlivost.

V čem jsou tedy mé šité diáře jiné? Díky svému polygrafickému vzdělání a osobnímu zájmu o knihařství vím, jak se tradičním postupem vyrábí knížky. Není to postup zastaralý, ale je osvědčený. V průběhu vývoje se některé věci hodně změnily (konkrétně různorodé materiály jednotlivých částí knih nebo třeba lepidla), přednosti přetrvávají. Největší přednostní takto individuálně vyrobého diáře je, že jako jediný kus musí být vyroben maximálně ručně (seřídit stroje na jeden kus je prakticky nemožné a zcela neekonomické). Pro vás to znamená, že váš diář je celý vyroben ručně s asistencí technologie a nikoli naopak - ručně skládám archy na složky, ručně šiji skutečně jehlou a nití, ručně lepím, kašíruji desky a tak dál. Takový výrobek svou cenou samozřejmě nemůže konkurovat paletám průmyslově vyrobených diářů, ale oproti těmto průmyslovým může nabídnout maximální možnost úprav přesně podle přání budoucího majitele nebo uživatele. Diář by měl obsahovat pouze to, co skutečně potřebujete a nic navíc - proč s sebou tahat "mrtvou váhu" listů a doplňků, které buď nevyhovují nebo vysloveně překáží? Navíc, knížka, blok nebo diář skutečně šitý nití má tu obrovskou výhodu, že krásně drží otevřený a samovolně se nezavírá.

Hledáte-li spíše ekonomičtější diář, ale rádi byste si ho upravili k obrazu svému, nabízím možnost výroby také diáře s kroužkovou TWIN vazbou, které patří mezi ty nejoblíbenější. Jsou kompaktní a díky jednodušší výrobě jsou i rychleji hotové než diáře s pevnou knižní vazbou. Vzhled je zde podřízen funkci - ale to nemusí vůbec znamenat, že nemohou být pěkné.

Na tomto místě jsem připravila podrobný přehled možností úprav šitých diářů. Pro lepší přehlednost jsem proces výběru vašeho nového diáře rozdělila do několika kroků:

 1. formát - výběr formátu bývá tím nejjednodušším, proto zde začneme
 2. kalendárium - výběr kalendária je pro funkci diáře klíčový
 3. rozsah - někdo preferuje obměnu diářů s koncem kalendářního roku, někdo s koncem školního/akademického roku - je zde ale možnost i individálního nastavení začátku a konce
 4. doplňkové, informační a další strany - někdo není schopen bez různých přehledových a plánovacích stran navíc fungovat, někomu naopak vůbec nevyhovují - vyberte si, které strany se vám hodí a kde přesně mají být v diáři umístěny
 5. obrázek/motiv a úprava desek - diář s vlastním motivem je teprve skutečně osobním
 6. obrázek/motiv na předsádky - diář s vlastním motivem je teprve skutečně osobním
 7. guma (pruženka) - aby se volně vložené drobnosti tak snadno nedostaly ven a jiné předměty dovnitř
 8. záložková stuha - žádná, jedna nebo hned několik záložkových stuh, záleží jen na vašem používání diáře, která možnost je ta pravá pro vás
 9. poutko - abyste tužku už nemuseli hledat po celé tašce
 10. kapitálek - jemný detail, který začišťuje hranu šitého bloku může být nenápadným nebo naopak výrazným prvkem
 11. ořízka - dříve se hrany bloku knih zlatily, dnes je můžeme pojmout více designově a dát jim barvu prakticky libovolnou
 12. papírová kapsa - snad každý si do diáře vkládá lístky, tak ať je máte kam bezpečně uložit

Na závěr jsem sepsala také pár kroků dalšího postupu:

 1. příprava před objednáním, sestavení poptávky
 2. poptávka a objednání
 3. platba a výroba
 4. předání nebo poslání

Pokud je cokoli nejasné nebo si nejste jistí, co bude pro vás ta pravá volba, napište mi prosím e-mail - ráda pomohu s výběrem a zodpovím případné dotazy.

Formát

Diária mám připravena vždy v některých z následujících velikostí, nikoliv však všechna ve všech. Věnujte prosím pozonost detailům u každého z typů diárií níže.

Kalendárium

Diáře v knižní vazbě nabízím s týdenními kalendárii - tedy s týdnem přehledně rozloženým na jedné dvojstraně. Některá kalendária jsou orientovaná jako 4+3 (4 dny vlevo + 3 vpravo), jiná jako 3+4 nebo 7+0.

Pro výběr toho nejvhodnějšího kalendária podrobte průzkumu své poznámky. Raději si píšete různé seznamy s relativně krátkými poznámkami nebo úkoly? Pravděpodobně pro vás budou vhodnější kalendária orientovaná svisle, do sloupců. Pokud máte nepravidělně vytížené dny v týdnu, možná pro vás bude ideální diář Hedvika, kde je volná strana pro poznámky plynule navazující na týdenní řádkové rozložení jednotlivých dnů - máte tedy zároveň přehled i spoustu prostoru. Pro žáky a studenty budou užitečná sloupcová kalendária s předepsanými hodinami, která už stačí doplnit jen o předmět a poznámku například o úkolu nebo zkoušce.

Alice Barbora Daniela Ema Felix Gabriela Hedvika Quido
formát A6
formát A5
formát B6
typ sloupcový/řádkový S S Ř S Ř S Ř Ř
jmenné svátky
státní a obecné svátky
fáze Měsíce
číslo týdne
odpočty dní do/od konce roku
přehledové kalendárium (✓)
prostor pro poznámky navíc
plnohodnotný víkend

Alice

ALICE: komu patřím ALICE: přehledová kalendária ALICE: linkový roční přehled ALICE: buňkový měsíční přehled (plánovač) ALICE: kalendárium ALICE: tiráž

Barbora

BARBORA: komu patřím BARBORA: přehledová kalendária BARBORA: linkový roční přehled BARBORA: buňkový měsíční přehled (plánovač) BARBORA: kalendárium BARBORA: tiráž

Daniela

DANIELA: komu patřím DANIELA: přehledová kalendária DANIELA: kalendárium DANIELA: tiráž

Ema

EMA: komu patřím EMA: přehledová kalendária EMA: buňkový dvouměsíční přehled (plánovač) EMA: kalendárium EMA: upravená varianta kalendária EMA: tiráž

Felix

FELIX: komu patřím FELIX: přehledová kalendária FELIX: linkový roční přehled FELIX: buňkový měsíční přehled (plánovač) FELIX: kalendárium FELIX: tiráž

Gabriela

GABRIELA: komu patřím GABRIELA: přehledová kalendária GABRIELA: linkový roční přehled GABRIELA: buňkový měsíční přehled (plánovač) GABRIELA: kalendárium GABRIELA: tiráž

Hedvika

HEDVIKA: komu patřím HEDVIKA: přehledová kalendária HEDVIKA: linkový roční přehled HEDVIKA: buňkový měsíční přehled (plánovač) HEDVIKA: kalendárium HEDVIKA: tiráž

Quido

QUIDO: komu patřím QUIDO: přehledová kalendária QUIDO: linkový roční přehled QUIDO: buňkový měsíční přehled (plánovač) QUIDO: kalendárium QUIDO: tiráž

Pokud byste z nějakého důvodu chtěli cokoliv v diáři změnit (použitý font, změnit jazyk, svátky, jeho celkový formát atd.) stačí napsat a domluvíme se :)

Rozsah diáře

Diář je vaším pomocníkem - je tedy ideální sladit ho i s vaším rozložením roku. Žákům a studentům bude přirozenější přecházet ze starého na nový diář zároveň se začátkem školního/akademického roku, tedy v září nebo říjnu - ale pro ty z vás v pracovním procesu by to bylo spíše komplikací. Roční diáře jsou ty nejčastější, ale kolikrát se může hodit diář obohatit ještě třeba o měsíc navíc - třeba aby paní doktorka měla kam objednávat i bez nutnosti objednání nového diáře s velkým předstihem.

Ať už si zvolíte jakékoli období, které má váš diář pokrývat, vždy v kalendáriu najdete ještě o týden navíc před a týden navíc po.

Doplňkové, informační a další strany

Někdo není schopen bez různých přehledových a plánovacích stran navíc fungovat, někomu naopak vůbec nevyhovují - vyberte si, které strany se vám hodí a kde přesně mají být v diáři umístěny. Standardně diář obsahuje pouze kalendárium na určené období, tiráž a 12 čistých listů (tj. 24 stran) na konci na poznámky.

Ceny vložení listů nebo poznámek se řídí aktuálním ceníkem.

Přehled možností doplňkových stran vkládám zde:

Na všechny vnitřní listy, kde není psáno jinak, je použit papír Xerox Premier 80 g/m2, na který se příjemně píše tužkou, propiskou i plnícím perem a zvýrazňovač nebo fixa není okamžitě prosáklá i z druhé strany - podrobné informace jsou k nalezení v datasheetu od výrobce.

Vložení osobních poznámek přímo do kalendária

Nabízím také možnost vložit do kalendária vaše vlastní poznámky ještě před tiskem a ušetřit vám tak spoustu času jejich přepisováním ručně. Hodí se tak pro záznam různých výročí, předem daných termínů nebo třeba informací o školním / akademickém harmonogramu roku.

Pokud máte zájem o tuto službu, využijte prosím pro předání informací připravenou šablonu v excelu. Strukturu tabulky prosím neměňte, pouze do sloupce Poznámka vložte požadovaný text. Všechny ostatní sloupce budou ignorovány. Pokud potřebujete pro daný den vložit více informací, využijte vhodný oddělovač: | (svislítko), ; (středník), - (pomlčku), / (lomítko) aj. Po domluvě mohu tento oddělovač změnit na odřádkování.

Vzhled desek diáře

Desky diářů v knižní šité vazbě jsou vždy vyrobeny potažením (nakašírováním) digiálního tisku ošetřeného tenoučkým laminem na knihařskou lepenku. Lepenka tvoří tuhý základ desky, je silná cca 2 mm a na finálním produktu není nikde vidět. Hřbet je obvykle rovný, pouze u silnějších diářů zkulacený.

Potah na desky je vytištěn na profesionální digitální tiskárně a dále zalaminován do tenkého polygrafického lamina (jde o speciální materiál určený pro zpracování digitálního tisku). Zde je na výběr ze tří druhů povrchové úpravy lamina - tradiční lesk, saténový mat (vzhledově něco na půl cesty mezi leskem a sametovým matem) a sametový mat (který je na dotek hebký a trochu podobný povrchu papíru).

Laminované desky mohou být v rámci očisty jednoduše otřeny vlhkým ubrouskem nebo hadříkem - samotné lamino je voděodolné, pozor pouze na okolí zapuštění gumičky do zadní desky, poutka a okrajů blízko papíru, tam nikam by se vlhkost dostat neměla.

Obrázek/motiv

Pouze diář s motivem blízkým svému majiteli může být opravdu osobním. A také, pokud pro vás bude diář i krásným a oblíbeným výrobkem, bude i mnohem příjemnější s ním aktivně pracovat. Diář je také velmi výrazným prvkem osobní prezentace mezi ostatními. Kterou z cest se vydáte a jaké úpravě dáte přednost je už pouze na vás!

Výběr motivu

Výběr toho správného motivu je mnohdy tím nejnáročnějším krokem při sestavení vašeho nového diáře. Nechte si proto čas na rozmyšlení, prohlédněte si již existující diáře a třeba se dostaví nějaký skvělý nápad. Nebo alespoň představa, kudy pro Vás cesta nepovede - což také proces výběru značně usnadní. Věnujte prosím pozornost i vlastnostem vybraného motivu:

Je možné, že se i přes veškerou snahu během zpracování mírně změní očekávaná barevnost obrázku - dolaďovat barvy obrázku podle monitoru na tisku se sice snažím, tiskárna kalibrovaná je, ale stejné to být nemusí - navíc barvy mírně mění i lamino. Také je možné, že nastavení vašeho monitoru je mírně odlišné a zkresluje tak barvy.

Dovoluji si vás předem upozornit, že u vámi dodaných obrázků si za práva k jejich použití ručíte sami. Zaručuji, že vaše data nebudou použita k výrobě žádného další produktu.

Příprava motivu

Obvykle je nejjednodušší poslat mi obrázek bez nějakých dalších úprav tak, jak ho máte. Neodborné zásahy (kolikrát i bohužel samotných autorů obrázků) jsou v mnoha případech spíše devastující než výsledku prospěšné a také se následky hůře odstraňují - pokud je to vůbec možné. V případě, že budete chtít obrázek navazující z přední desky přes hřbet na zadní, nemusíte ho ani nijak ořezávat nebo dělit na přední a zadní stranu - bude pro mě jednodušší připravit si obrázek podle tiskových potřeb sama. Během objednání v každém případě posílám náhled umístění obrázku na desky na schválení a popíšu případné nedostatky.

Obrázek na deskách může být jeden navazující od předu až na zadní desku. Nebo je velmi oblíbená možnost umístění jednoho obrázku na přední desku, druhou na zadní desku a na hřbetě je sesadit k sobě. Případně je možné se domluvit i na sestavení koláže z více obrázků.

Předsádka

Označení přední, resp. zadní, předsádka náleží dvěma dvojlistům pevnějšího papíru, které spojují desky s blokem diáře. Zároveň také z vnitřní strany začišťují desky a tvoří přechod z desek na vnitřní obsah. Přední předsádka je obvykle to první, co člověk spatří po otevření diáře.

Standardně dávám obě předsádky z bílého papíru - tedy zcela neutrální, případně vhodné i k doplnění vlastními zásadními poznámkami nebo k dotvoření vlastní rukou. Část předsádek může být skryta pod kapsičkami nejrůznějších tvarů. Je možné domluvit se na výměně bílého papíru za barevný papír nebo i za papír s vytištěným motivem. Na předsádky je obvyklé používat jemnější vzorek nebo jednoduchý motiv. Barevně by měla ladit (nebo kontrastovat) jak s motivem na deskách, tak s barvami alespoň těch viditelných doplňků (tedy stuhy, kapitálku nebo kapsiček).

Dostupné barvy předsádek

Guma (pruženka)

Guma na stažení diáře dokáže zabránit ztrátám volně vložených lístků (ideálně v kombinaci s kapsou), samovolnému otevření například v tašce nebo batohu a poničení stránek ostatními předměty. Nabízím gumy jak pevně spojené s deskami diáře, tak gumy spojené do obruče a volně odnímatelné. Orientace gumy může být jak svislá tak vodorovná.

Používám jak gumy ploché tak gumy kulaté. Plochou gumu spojuji sešitím a začištěním konců, kulatá guma je na sešití nevhodná, konce tedy začišťuji proti třepení a poté spojím na uzel.

Ploché gumy mám vzhledem k jejich popularitě k dispozici ve větším množství barev než gumy kulaté. Kulatou gumu mohu po domluvě zkusit sehnat i v dalších odstínech, ploché gumy už se v dalších barvách bohužel nevyrábí. Prosím, číslo svého favorita si najděte ve vzorníku níže.

Dostupné barvy plochých gum: číslo pod gumou odpovídá číslu v seznamu Dostupné barvy kulatých gum: číslo pod gumou odpovídá číslu v seznamu

Volná guma

Volná guma je spojena do obruče, která je navlečena svisle nebo vodorovně na diář. Na ploché gumě mohou být volitelně ušita očka na tužky.

Výhodou volné gumy je, že je ji možné z diáře zcela sejmout, použít ji jako záložku nebo ji nechat přidržet stránky otevřeného diáře během psaní. Případně můžete gumu použít i na diáři další rok nebo ji dále používat jako záložku do knížky. Zároveň je její volné sejmutí i nevýhodou, protože se může povést ji ztratit.

Svislá volná guma
Porovnání volné ploché gumy v bílé a černé barvě na A6 a A5 diáři Krátká animace ukazující funkci volné gumy Detail sejmuté volné gumy v ploché variantě Volná kulatá guma na diáři, ukázka začištění konců Volná kulatá guma na diáři, ukázka začištění konců Volná kulatá guma sejmutá z diáře
Vodorovná volná guma
Volná vodorovná plochá guma umístěna na středu diáře Detail volné vodorovné ploché gumy mezi očky vazby Volná vodorovná plochá guma sejmutá z diáře Volná vodorovná guma v variantě kulaté pruženky Pohled na umístění a začištění konců volné vodorovné kulaté gumy Volná vodorovná kulatá guma sejmutá z diáře

Pevná guma svislá

Pevná guma je neoddělitelně spojena s diářem, výhodou tedy je, že ji není možné ztratit. U šitých diářů je guma protažena nahoře a dole zadní deskou a na vnitřní straně desky je zapuštěna a zalepena pod předsádkou. Díky zapuštění gumy do desky je diář na psaní zcela plochý, bez nepěkných vyboulených míst na zadní desce. Dále je pak klasicky svisle navlečena na diář.

Pohled na pevnou svislou plochou gumu zpředu Pohled na pevnou svislou plochou gumu zezadu Podoba pevné svislé gumy při sejmutém stavu Zadní deska je zcela plochá, guma je zapuštěna do desky a začištěna zadní předsádkou

Poutko na tužku nebo propisku

Poutko na tužku nebo hladkou propisku vyrábím z 6mm ploché gumy. Velikost volím tak, aby se v poutku udržela i obyčejná tužka. Volné konce gumy jsou zašity a poutko je skryto v zadní desce, začištěno předsádkou - nedělá tedy vzadu žádné vyboulení a dobře se na něm píše.

Prosím, číslo svého favorita si najděte ve vzorníku níže.

Dostupné barvy plochých gum: číslo pod gumou odpovídá číslu v seznamu

Záložková stuha

Jako záložkové stužky používám 6 mm široké atlasové stuhy. Z jedné strany jsou výrazně lesklé, z druhé více vyniká tkaná struktura. Volný konec je začištěn proti třepení. Na výběr je z velkého množství barev a samozřejmě je možné mít v diáři zároveň několik stuh v různých barvách.

V základní podobě diáře není záložková stuha zahrnuta, část zákazníků dává přednost klasickým záložkám nebo papírovým růžkům.

Prosím, číslo svého favorita si najděte ve vzorníku níže.

Dostupné barvy stuh: číslo pod stuhou odpovídá číslu v seznamu

Kapitálek

Kapitálek slouží k začištění a ochraně viditelných lomů složek. Vizuálně také tvoří u hřbetu přechod z bloku knihy k jejím deskám.

V současné době se obvykle používá lepený kapitálek, kdy se na hranu bloku nalepí tkaná stužka s dutinkou na okraji. Výhodou je rychlost a jednoduchost výroby, nevýhodou může být omezená škála barev nebo při vyšší záteži daného místa odlepení.

Alternativou ke kapitálku nalepenému je tradiční šitý. Kapitálek je pomocí přízí a jehel vyroben přímo na hřbetní hraně, k bloku je připojen šitím. Při detailním pohledu lépe přisedá na hřbetní hranu bloku. Výhodou je velká škála barev, možnost vytvoření proužkovaných vzorů. Nevýhodou je časově náročnější ručná zpracování.

Na diáři bude dobře sloužit i ten současný lepený kapitálek, ale pokud chcete mít něco extra nebo jste milovníky detailu, tak šitý kapitálek je něco pro vás.

Dostupné barvy lepených kapitálků: bílá (1), černá (2), červená (3), oranžová (4), žlutá (5), krémová/béžová/přírodní (6), světlá hnědá (7), khaki zelená (8), tmavá zelená (9), jasná zelená (10), tmavě modrá (11), tmavě modrá s bílými flíčky (12)

Dostupné barvy šitých kapitálků: černá (1), tmavě šedá (2), světle šedá (3), bílá (4), krémová (5), světle žlutá (6), žlutá (7), teplá žlutá (8), žlutooranžová (9), oranžová (10), tmavá oranžová (11), lososová (12), červená (13), vínová (14), tmavá vínová (15), sytá růžová (16), růžová (17), světlounká růžová (18), světle fialová (19), lila (20), fialová (21), modrofialová (22), tmavě modrá (23), královská modrá (24), tlumená modrá (25), středně modrá (26), světle modrá (27), tyrkysová (28), světlá mentolová (29), mentolová (30), zelenožlutá (31), studená zelená (32), světle zelená (33), zelená (34), zelená (35), tmavá zelená (36), hnědá (37), teplá hnědá (38), písková (39), zlatavá (40), béžová (41), světlounce hnědá (42)

Vizuální srovnání kapitálků šitých a lepeného (shora): lepený, šitý, šitý dvoubarevný Dostupné barvy lepených kapitálků: číslo pod vzorkem odpovídá číslu v seznamu Dostupné barvy šitých kapitálků: číslo na klubíčku odpovídá číslu v seznamu

Ořízka

Pojmem ořízka se označují viditelné hrany listů zavřené knihy. Název je odvozen od toho, že tato hrana se během výroby začišťuje ze všech tří viditelných stran oříznuzím. Historicky se na ořízku naklepávalo plátkové zlato, minimálně na tu stranu, která byla při uskladnění nejvíce vystavena prachu. Později se přešlo k barvení nebo mramorování. Dnes je nabarvení ořízky (ať už jedné, dvou nebo všech tří) spíše záležitostí designu - zejména u tak často používané knihy jako je diář. Diář doplněný výraznou barvou na ořízce bude už na první pohled nepřehlédnutelný a vystupující mezi všemi jinými. A rozhodně není potřeba omezovat se pouze na tradiční zlatou barvu. Konkrétní barvu domluvíme podle přání nebo motivu desek.

Černá ořízka, barva je nanesena na všechny tři viditelné hrany bloku Zlatá ořízka, barva je nanesena pouze na horní hranu bloku Barevná ořízka, ať už aplikovaná pouze na některou z hran bloku nebo na všechny, je velmi výrazným ozvláštněním

Papírová kapsa

Snad každý si někdy do diáře založil volný papírek, vytištěnou rezervaci, lístek... a pak ho hledal po celé tašce, protože se z diáře samozřejmě vysypal. S kapsou už to rozhodně nebude tak snadné. Zvláště pokud praktickou kapsu doplníte gumou, která zabrání samovolnému otevření diáře.

Kapsy umísťuji na vnitřní stranu desek - může být tradičně na zadní ale klidně i na přední nebo dokonce obou. Záleží pouze na vašem stylu používání diáře. Kapsa je vytvarovaná z barevného grafického papíru v následujících tvarech:

Dostupné barvy papírů na kapsičky Papírová kapsička růžek Papírová kapsička plochá svislá Papírová kapsička plochá vodorovná Papírová kapsa skládaná

Další postup

1. příprava před objednáním, sestavení poptávky

Vzhledem k velkému množství možných kombinací úprav diářů probíhá objednání formou e-mailového kontaktu. Prosím, projděte si informace sepsané zde a pokuste se mi co nejpřesněji specifikovat vaše požadavky, přání nebo představy. Po domluvě mohu provést úpravy libovolné součásti diáře - drobné úpravy mohou být snadno proveditelné i bez dalšího zpoplatnění.

Veškeré ceny a možnosti dopravy jsou pro přehlednost shrnuty zde v ceníku.

Připravila jsem pro zjednodušení objednání následující seznam (ideální je ho zkopírovat a v e-mailu doplnit):

2. poptávka a objednání

V rámci e-mailové komunikace vám ze zaslaných obrázků připravím pdf s náhledem, jak budou na deskách umístěny. Jakmile si vyjasníme všechny body z vaší poptávky nic už nebrání samotnému objednání, zaplacení a výrobě diáře. Pouze upozorňuji, že objednání je závazné a po zahájení výroby ho již nelze stornovat - každý kus diáře vyrábím na zakázku.

3. platba a výroba

Po objednání diáře vám pošlu platební údaje pro převod na bankovní účet. Po připsání platby začnu diář vyrábět. Výroba diáře trvá obvykle přibližně 10 pracovních dní po obržení platby. V jakém stavu se váš diář momentálně nachází vám ráda na vyžádání sdělím.

Na vyžádání přiložím daňový doklad.

4. předání nebo poslání

Osobní vyzvednutí je možné, nejčastější místa jsem vypsala v sekci kontakt. Pokud by takové předání nevyhovovalo, diáře posílám poštou nebo jinou doručovací službou - opět všechny možnosti a jejich zpoplatnění je sepsáno v sekci ceník.