Výroba diářů v kroužkové TWIN vazbě

Diáře si vyrábím kompletně sama, resp. v rodinné firmě - pro vás to znamená, že jsme zvyklí vyrábět pouze co nejkvalitnější výrobky z co nejkvalitnějších materiálů. Ano, na ceně to znát je, ale nekupujete si diář, jakého byly vyrobeny tisíce kusů a navezeny do obchodních řetězců... v lepším případě pouze v rámci naší republiky. Diáře vyrobené touto cestou používám každý rok již od roku 2012, zatím mě nikdy nezklamal rozpadem před koncem roku - popravdě, on by vydržel i déle, ale kdo by tak dlouho nosil tolik papírů? :)

Použité materiály

Vnitřek diáře je tištěn na kvalitní 80 g/m2 papír určený pro digitální tisk, na který se příjemně píše tužkou, propiskou i plnícím perem. Díky jeho vyšší hustotě a jemné struktuře se z něho během psaní neuvolňují vlákna a zůstává na dotek sametový. Zároveň díky použití kvalitnějšího papíru můžeme nabídnout i jeho kvalitnější potisk, který hravě vydrží veškeré obarvování zvýrazňovači, fixami, přelepování poznámkami apod. Síla papíru je zvolena menší, aby celkově váha i síla diáře zůstala v přiměřených mezích. Po domluvě je možné vybrat i jiný typ papíru.

Obálka je tištěna na podobný papír, který je navíc celoplošně oboustraně zalaminován do silného lesklého lamina. Tloušťka jedné desky v laminu je přibližně 0,5 mm + síla papíru. Více informací o laminování si můžete přečíst na webu naší rodinné firmy.

Postup výroby

Vše začíná návrhem diária (které mohu po dohodě vyrobit zcela nové na Vaše přání, za určitých podmínek i zdarma). Tato část přípravy je časově asi nejnáročnější, návrh se nesmí odbýt ani příliš urychlovat, na výsledném diáři by to pak bylo hodně znát. Dále si musím udělat několik velkých korektur, protože kdo by chtěl diář, ve kterém budou chyby?

Další fází je příprava obálky/obálek k tisku. Tady už hodně záleží na domluvě se zákazníkem, v galerii je pěkně vidět, že každý diář potřebuje svou novou přípravu, samozřejmě je nutná i konzultace se zákazníkem. Ve chvíli, kdy jsme spokojení já z hlediska přípravy tisku a zákazník z hlediska očekávaného výsledku, mohu začít tisknout.

Tiskneme na produkční laserové tiskárně od firmy Xerox, na originální papíry určené pro tento druh tisku. I přes veškerou snahu (kalibrování pomocí sondy, vytváření profilů) není možné vzhledem k principu tisku vytvořit na papíře obraz přesně takový, jaký ho vidíte v náhledovém PDF na monitoru. Záleží na nastavení barev vašeho monitoru, mého monitoru, převodu dat do tisku a spoustě dalších faktorů. Toto může mít vliv na mírně pozměněnou barevnost tisku - která je v našem případě ještě podpořena laminací (lamino není absolutně čiré a lehce zkresluje).

Po vytištění obálek i samotného diária se zalaminují desky diáře, vše se načisto ořeže od pracovních okrajů a je připraveno k vázání. Posledním krokem před vazbou je zakulacení rohů, díky kterému je diář výrazně odolnější proti rozbití rohů, tvorbě oslích rohů a další degradaci obálky.

Na závěr celý diář vyděrujeme a zavřeme drátěnou vazbu požadované barvy. Po tomto kroku je diář připraven na připevnění stužky, gumičky a osazení dalšími doplňky. Následuje vyfocení, zabalení a odeslání svému novému majiteli.